Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 26 lutego 2012

dlaczego moje dziecko źle mówi ?!

To pytanie zadaje sobie wiele rodziców często umartwiając się i wyrywając sobie włosy z głowy. Niepotrzebnie. Pragnę uspokoić wiele mam i skierować je do wcześniejszych postów, gdzie pokrótce wyjaśniłam jak przebiega rozwój mowy dzieci.

Matki spotykając się często dyskutują o tym jak mówią ich dzieci, ile już mówią, jak szybko się uczą. To także jest źródłem późniejszych dylematów.

Przypominam, że dzieci rozwijają się bardzo szybko, jednak każde z nich rozwija się w swoim tempie. Po pierwsze często ( bo to nie jest reguła) mowa dziewczynek rozwija się trochę szybciej niż chłopców, choć dzieci urodziły się mniej więcej w tym samym czasie.

Rocznik - to dla dzieci w wieku 2-3 lat to pojęcie względne. Wiadomo, że te maluchy urodzone na początku roku będą wykazywały się większą aktywnością niż te urodzone później.

Jakie mogą być przyczyny niewłaściwej wymowy u naszych pociech?


Przyczyn może być wiele.

 Po pierwsze nasze dziecko może mieć niewłaściwie zbudowane narządy artykulacyjne, czyli np:
- krótkie wędzidełko podjęzykowe,
- zły zgryz,
- rozszczep podniebienia ( w przypadku, gdy dziecko ma tę wadę to rodzice są zazwyczaj o tym fakcie poinformowani już po porodzie i wiedzą co się z tym wiąże)

Po drugie dziecko ma mało sprawne narządy artykulacyjne ( podniebienie, język, usta, policzki )
Tu rodzi się następne pytanie.


Dlaczego?


Z jednej strony wina może leżeć po stronie neurologicznej. ( w takim wypadku trzeba się zgłosić do specjalisty neurologa , neurologopedy)

Z drugiej strony przyczyn należy szukać w środowisku domowy. Nie winy - a przyczyn podkreślam !


Podstawowym czynnikiem, który wpływa na niewłaściwy rozwój narządów artykulacyjnych u dziecka jest


niewłaściwe odżywianie, czyli: 
- zbyt długie karmienie dziecka butelką,
- zła pozycja dziecka podczas picia mleka z butelki,
- zbyt rozdrobniony- papkowaty pokarm podawany maluchowi,

korzystanie ze smoczka, które przyczynia się do powstawania wad zgryzu i powoduje wady wymowy
 (czyli dziecko niewłaściwie wymawia daną głoskę) a dokładniej źle układa  język podczas wymawiania np głoski ,,s". Takie zdarzenia wymagają interwencji logopedy, który poprzez ćwiczenia usprawniające wzmocni narządy mowne i utrwali prawidłową artykulację  głoski.


Watro iść do logopedy, choćby po to by rozwiał nasze wątpliwości, czy też pokazał w jaki sposób trzeba ćwiczyć język, usta, policzki,podniebienie, by mowa naszego dziecka rozwijała się w sposób prawidłowy:) 

W dalszych postach postaram się zamieścić proste ćwiczenia artykulacyjne z podziałem na wiek dziecka, które można wykonywać w domu z dzieckiem wspaniale się przy tym bawiąc:))




2 komentarze:

  1. Bardzo dziękuję za tego bloga:) Jako nauczycielka, a teraz i matka, będę korzystała często i z przyjemnością ;)Pozdrawiam;)

    OdpowiedzUsuń