Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 4 czerwca 2012

nieprawidłowa wymowa spowodowana wadami zgryzu

Nieprawidłowy zgryz może być przyczyną wadliwej artykulacji głosek tzw dentalizowanych, czyli takich, których prawidłowa wymowa wymaga zbliżenia dolnych i górnych siekaczy. To głoski:
  s,z,c,dz,sz,rz,cz,dż,ś,ź,ć,dź.

Nieprawidłowa wymowa tych spółgłosek nazywana jest seplenieniem. Nie będę się rozpisywać na temat seplenienia, ponieważ pięknie wyjaśniła to khadija prowadząca blog ,, Mama w dobrym stylu", do którego link umieszczam tutaj: http://mamawdobrymstylu.blogspot.com/search/label/Logopedia

Zgryz normalny
To pozycja w której zęby trzonowe szczęki górnej stykają się z dolnymi przednimi zębami żuchwy i w minimalny sposób zachodzą na dolne.


Tyłozgryz to cofnięcie dolnej szczęki w stosunku do górnej szczęki.


zdjęcie dodane z:http://www.focus.pl/jak-to-dziala/zobacz/publikacje/zelazne-szczeki-prostowanie-zebow/nc/1/glos/1/

Przodozgryz to wysunięcie do przodu szczęki dolnej.

zdjęcie dodane z:http://www.focus.pl/jak-to-dziala/zobacz/publikacje/zelazne-szczeki-prostowanie-zebow/nc/1/glos/1/

Zgryz otwarty występuje wtedy, gdy zęby dolnej i górnej szczęki nie schodzą się w środkowej ich części.
zdjęcie dodane z:http://www.focus.pl/jak-to-dziala/zobacz/publikacje/zelazne-szczeki-prostowanie-zebow/nc/1/glos/1/


O ile przodozgryz to często uwarunkowanie genetycznie, o tyle tyłozgryz i zgryz otwarty, to w znacznej części  ( nie zawsze oczywiście) wady spowodowane nieprawidłowościami w sposobie dożywiania dzieci ( pojenie butelką nawet do wieku 10 lat, zbyt rozdrobniony pokarm) lub zbyt długiego stosowania smoczków.

Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, jednak gdy mamy dziecko z wadą zgryzu, lub też podejrzewamy wadę warto udać się do ortodonty na wizytę . Do lekarza ortodonty nie jest potrzebne skierowanie można się po prostu umówić na kontrolną wizytę. Leczenie ortodontyczne do wieku 12 lat jest bezpłatne dlatego im szybciej umówimy się na wizytę, tym dłużej będziemy mogli leczyć  się na przysłowiową ,,Kasę Chorych".

Decyzję o podjęciu leczenia w dużej części rodzice podejmują nie ze względów logopedycznych, lecz estetycznych. Ale w tym wypadku można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu:)

Wiem z doświadczenia ( czwórka dzieci leczona ortodontycznie) że wczesna interwencja przynosi najlepsze efekty, wiem też, że leczenie może trwać nawet kilka lat, ale warto :)

3 komentarze:

  1. czytam,czytam i widzę odnośnik do mnie;)DZięki i zapraszam wszystkich zainteresowanych.Zgryz przedstawiłaś bardzo czytelnie-super!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fajny artykuł, więc warto go pokazać :)Staram się pisać ,, po ludzku" w sposób przystępny dla każdego, chcę aby wszyscy zrozumieli, że chodzi mi o nakreślenie problemu.Może moje pisanie skłoni czytelnika do refleksji i być może skorzysta z pomocy specjalisty - mam nadzieję, że mi się to udaje:)?
      Pozdrawiam

      Usuń
    2. Z doświadczenia wiem,że rodzice niechętnie idą do logopedy.Twierdzą,że wada sama się wyleczy i wszystkie inne nieprawidłowości też z czasem znikną.Niestety nie zawsze(i najczęściej)tak nie jest!pozdrawiam

      Usuń